Sofas
-
Mixed Motion PC8350415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining sofa is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with adjustable headrests and zero-gravity reclining, help you settle in just the way you like. A drop-down table adds cup holders, built-in lighting and additional charging options to keep your essentials within reach. Plus the nicely neutral brownstone upholstery combo goes with anything and everything. With its roomy scale and tech-forward comfort, this sofa is made for movie nights and laid-back weekends at home.
$1,309.95
$2,249.95
Save $940.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mixed Motion |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brownstone |
| Material | Fabric |
| Reclining Type | Power |
| Additional Information |
• One-touch power reclining with adjustable positions and Easy View adjustable headrest • Zero-draw USB-A and USB-C charging only consumes power when in use • Fully reclines for optimum comfort thanks to a zero-gravity mechanism • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather and polyester upholstery • Armrests with hidden storage • Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, 110V power supply, 2 USB charging ports and wireless charging • Power cord included; UL Listed • Arm height: 28" • Fully reclined length: 68" • Distance between recliner and wall: 2" • Footrest height: 24" • Minimum width of doorway for delivery: 32" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Other |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 70 inch(es) / 177.8 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 277.01 lb(s) / 125.65 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 287.99 lb(s) / 130.63 kg |
| Volume | 75 cu. ft. / 2.12 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052974270 |
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this sofa sleeper ties your transitional seating area together. + More
-
$4,139.95
Save $1,730.00
$2,409.95
Midnight-Madness 98104S22 5 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional with chaise takes cozy and inviting to a higher + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Leesworth U4380874 Reclining Power Loveseat
(Loveseats - Power Recline)Focus on function. This practical power reclining loveseat balances contemporary character and irresistible + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
$2,269.95
Save $950.00
$1,319.95
High Impact U1060113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Talk about having it all. This power recliner entices with a luxe look and fabulous feel—and satisfies with + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Craft a curated, cozy seating area or reading nook with this swivel accent chair. For a luxurious lounging + More
-
$1,389.95
Save $580.00
$809.95
Mixed Motion PC8350413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Relaxed and inviting, this power recliner is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with + More
-
$2,179.95
Save $910.00
$1,269.95
Mixed Motion PC8350418 Power Reclining Loveseat with Console & Adjutasble Headrest
(Loveseats - Power Recline)Relaxed and inviting, this power reclining loveseat with console is designed for serious lounging. Its deep, + More
